Jo faktiskt, jag tog en tur i komposten och tog in dom stackars få, små rödbetorna som jag inte använde till middagen för dom var just det – för små. Jag kokade upp både rödbetorna och det röda på stjäkarna för att vara säker på nog rödfärg. Den här gången, som dom inte skulle ätas, tog jag av både roten, bladfästet och delade rovan mitt itu, jag skulle ju faktiskt ha mest möjlig rödfärg på vattnet. Detta lät jag koka upp och småputtra några timmar.
Så var det bara att hitta tillbaka till kastrullen med rödbetsgröten. Jepp, nog hade det blivit skinn på ytan, ‘snerk’, men när jag silat innehållet gick det ju att använda lika väl.
Jag är klar över att jag måste ta en tur till apoteket efter Alun för att beta garnet, men jag är osäker på om apotek här i Norge säljer det.. Som förra gången så fick ättikspriten fungera som syra.. Alltså, först det vita garnet ner i kokande ättiksvatten så över i rödbetspadet. Först såg det ju verkligen kraftigt rött ut.
Så efter att ha sjudit i 10 minuter var det mer melerat, och tillslut efter ca 30 min var garnet mer orangefärgat över det hela.
Blev ju bara tvungen att hänga det tillsammans med mitt lökgarn från förra veckan, dom passar ihop, inte sant?
Nu är det bara att låta sländan forsätta trilla, jag behöver mer garn. Jag har något ute i trädgården som ska laga ett lilaaktigt garn har jag läst mig till… Kanske kan jag få någon i famlijen att köpa alun också? Vi får se..
Ett litet tips; Bjørg Nina har massor om garnfärgning, vilka växter som ger vilka färger och sånt.
10 kommentarer:
du er bare utrolig du Mia:))) jeg ser deg på hodet i komposten:)))
men flott ble det.. er spent på hvordan den fargen blir når det tørker:))
er formen bra?? god klem til deg:)
Härligt att du är igång igen!
Dina virkade rutor är jättefina och vackra med alla färger tillsammans.
Granfärgning ser kul ut. Provade en gång med svampar och fick olika nyanser av orange.
Fortsätt att krya på dig, det är trevligt att läsa om allt du gör.
//BiZen
Du verden, så flott. Gleder meg til å se mere....
De ser jättefina ut tillsammans lök och rödbetsgarnet!
Vilken härlig färg! Hur går det när du tvättar garnet, håller färgen då? Krya på dig, och lycka till med garnet.
Roligt att du kommit igång igen. Vilka sköna färger på garnet!
och Ja, det är en del av livet med möss i väggarna i gamla hus. Musfällor och katter är ett måste.
Vilka härliga färger det blev, vad bra att du har börjat att komma igång igen. Krya på dej och ha en trevlig helg
Så flink du er, og så flotte fargar det vart :)
Spännande! Får kanske ut och rycka upp mina rödbetor nu...
Hejsan!
Vilka härliga färger på garnet. Nu är det bara att vänta och se vad det blir av detta projekt !
Ha det bra . Kram mamma
Skicka en kommentar